معرفی رشته های دبیرستان و مقایسه آن ها / راهنمای انتخاب رشته

با سلام ، ابتدای همه رشته هایی که در پایان سال اول دبیرستان می توان کرد را به صورت اجمالی بررسی می کنیم ؛
رشته ها در سه شاخه نظری ، فنی و حرفه ای و کاردانش تقسیم بندی میشوند.

در تصویر زیر رشته های این سه شاخه مشخص است و با باز کردن عکس در tab جدید می توانید بهتر مشاهده کنید :

همانطور که مشاهده می شود دو شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش دارای سه زمینه صنعت ، خدمات و کشاورزی هستند که رشته های گوناگون و متنوع در آن ها طبقه بندی شدند.
هر زمینه دارای چند گروه است مثلا زمینه صنعت فنی حرفه ای دارای گروه های مکانیک،برق،عمران،علوم و فنون دریایی،سیمان و مواد است.

هر گروه می تواند یک یا چند رشته داشته باشد که دانش آموز مستقیما در یکی از آن ها تحصیل می کند.
برای مثال گروه برق دارای دو رشته الکتروتکنیک و الکترونیک است و گروه عمران دارای سه رشته ساختمان،ساخت و تولید و نقشه برداری است که هر رشته دروس عمومی و تخصصی مخصوص به خود را دارد.

یا مثلا گروه کامپیوتر تنها یک رشته کامپیوتر دارد که دانش آموزان فنی و حرفه ای یا کاردانش میتوانند در آن تحصیل کنند.

اما شاخه نظری تنها پنج رشته ریاضی و فیزیک ، تجربی ، انسانی ، معارف و هنر را دارد که دانش آموزان زیادی در این رشته ها تحصیل میکنند.

اما برای کسانی که میخواهند به یکی از دو رشته ریاضی یا تجربی بروند بد نیست بررسی زیر را مشاهده کنند. (تصویر در tab جدید باز شود)

پس طبیعی است کسی که میخواهد رشته ریاضی را انتخاب کند باید در محاسبات و هندسه و استدلال ریاضی توانایی و مهارت داشته باشد تا بتواند از پس درس هایی مانند حسابان بر بیاید.

کسی که میخواهد رشته تجربی را انتخاب کند هم باید در فهم تعاریف و استدلال ، قدرت حفظ کردن ، کنجکاوی و روحیه آزمایشگری توانایی داشته باشد و به علوم تجربی خصوصا زیست و شیمی علاقه داشته باشد.

دانش آموزان ریاضی در دانشگاه ها اغلب به مهندسی ها (در شرایط ایده آل) گرایش می یابند و دانش آموزان تجربی معمولا به رشته های پزشکی ، پیراپزشکی یا رشته های مرتبط با شیمی و زمین شناسی جذب می شوند. (توجه داشته باشید که اینها در شرایط خوب و ایده آل است)

با توجه به اینکه نرخ بیکاری در جامعه بالاست دانش آموز باید در این مقطع نیم نگاهی به شرایط جامعه نیز داشته باشد هر چند از همه چیز مهمتر "علاقه" است.

برای اطلاع از شرایط ورود در هر رشته ، چگونگی تحصیل و اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

/ 0 نظر / 743 بازدید