نمونه سوالات همه دروس آمادگی دفاعی دوم دبیرستان

درس دوم:بسیج حافظ انقلاب اسلامی                                                        

1-    کلمه بسیج در فرهنگ لغت به چه معناست؟ بسیج در اندیشه مقام معظم رهبری رابازگو کنید.(ص11 و 12)

بسیج در فرهنگ لغت به معنی جهاد، آمادگی، آماده سفر شدن، قصد و اراده و آماده ساختن نیروهای نظامی برای جنگ است.بسیج عبارت است از تشکیلاتی که در آن افراد متفرق و تنها به یک مجموعه آگاه و متعهد و بصیر و بینای به مسایل کشور و نیاز ملت تبدیل می شوند. مجموعه ای که دشمن را بیمناک و دوستان را امیدوار و خاطر جمع می کند.

2-اهداف بسیج مطابق  اساسنامه بسیج مستضعفین کدامند؟ (ص12)

بسیج نهادی است تحت فرماندهی مقام معظم رهبری که هدف آن نگهبانی از انقلاب ودستاوردهای آن، جهاد درراه خدا، تقویت کامل بنیه دفاعی ازطریق همکاری با نیروهای مسلح و نیزکمک به مردم هنگام بروزحوادث غیرمترقبه است.

3- بسیج مستضعفین در چه تاریخی و با فرمان چه کسی تشکیل شد؟ ب- درچه تاریخی ارتش صدام به ایران حمله کرد؟ (ص13)                      در تاریخ 5 آذر 1358 بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی تشکیل شد. ب-  در تاریخ 31 شهریور 1359

4-     امام خمینی(ره) از آغاز پیروزی انقلاب به... مردمی کردن مبارزه.. و.. عدم اتکا به احزاب و گروه ها.... تأکید داشتند وفرمودند کشوری که 20 میلیون جوان دارد باید .. بیست میلیون تفنگدار.. داشته باشد(ص 13)

5- یکی ازبیانات امام خمینی(ره) را درمورد بسیج بنویسید.(ص 11 و13) بسیج شجره ی طیبه و درخت تناور و پر ثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می دهد. بسیج مدرسه ی عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سروده اند. بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه ی پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن نام و نشان در گمنامی و بی نشانی گرفته اند.

6-    تکلیف بزرگ بسیجیان... تبیین و ترویج ارزش هایانقلاب اسلامی.... و ... حرکت درجهت تحقق آن...است.(ص 14)

7-    تفکر بسیجی را تعریف کنید و ویژگیهای آن را نام ببرید.(ص 14 و 15) 

تفکر بسیجی یعنی اعتقاد کامل به اسلام ناب محمدی(ص) که ملت مسلمان و غیور ما آن را آگاهانه برگزیدند و عمل خود را بر اساس آن شکل می دهند.

ویژگی های آن: - پیوند و بیعت با ولایت؛ از محمد رسول خدا(ص)، علی(ع) و ائمه اطهار(ع) تا مهدی(عج) و در زمان غیبت آن حضرت با ولایت فقیه. - ایمان و اخلاص؛ ایمان خالص و ناب به خدا. - حریت در عبادت؛ بندگی از روی آزادگی و عشق نه از روی طمع و حرص. - ظلم ستیزی؛ بسیجی یاور مظلومان و دشمن ظالمان است. بسیجی تا نابودی فتنه در عالم جهاد می کند. - عدالت خواهی؛ بسیجی تفسیر عدالت علی(ع) است که به قیمت تمام جهان حاضر نیست به قدرگرفتن یک پوست جو ازدهان مورچه ای به کسی ستم کند.

8-در تفکر بسیجی حفظ و نگهداری انقلاب چگونه میسر خواهد بود؟آفات انقلاب را نام ببرید.(ص 15 و 16)

در تفکر بسیجی حفظ و نگهداری نظام و انقلاب از پیروزی آن مهم تراست و این مهم با شناختآسیبهای انقلاب و اتخاذ راهکارهای لازم به منظور پیشگیری و درمان میسر خواهد بود.

این آفات عبارتند از:

- نفوذ اندیشه های بیگانه و خودباختگی در برابر قدرت های استعماری - نفوذ و رخنه فرصت طلبان

- گرایش به فرهنگ ها و ارزش های غیر الهی  - اختلاف و تفرقه   - پشت کردن به معنویات و روی آوردن به مادیات   - نادیده گرفتن اوامر رهبری انقلاب   - تحجر و مقدس نمایی - بی توجهی به خواست و نظر مردم

 

 

درس سوم:حماسه هشت سال دفاع مقدس

1- در آغاز تهاجم نیرو های بعثی به کشور،صدام در نطق تلویزیونی خودچه کرد و چه گفت؟(ص19)

او قرارداد 1975الجزایر را پاره کرد و طی نطقی اروندرود را شط العرب نامید و جزایر ایرانی خلیج فارس را متعلق به اعراب دانست.

2- متجاوزان بعثی در سالهای دفاع مقدس کدام قوانین بین المللی را زیرپا گذاشتند؟(ص19)

- بی اعتبار اعلام کردن قرارداد رسمی 1975 الجزایر

- عدم پایبندی به پیمان منع کاربرد سلاح های شیمیایی

- عدم پایبندی به پیمان منع حمله به مناطق مسکونی و بیمارستانها

- عدم رعایت مفاد پیمان مربوط به ضرورت رفتار انسانی با اسیران جنگی

3- بالاترین سلاح و مهمات ما در هشت سال دفاع مقدس چه بود؟ب- امام خمینی(ره)دراینباره چه فرمودند؟(ص20)

ایمان به خدا،رهبری حکیمانه امام خمینی (ره) و یکپارچگی و مشارکت مردمی نه تنها موجب پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد،بلکه بالاترین سلاح و مهمات ما در هشت سال دفاع مقدس بود. ب- جنگ، جنگ است و عزت و شرف ما در گرو این مبارزه است.

4- برخی از دلایل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر را بنویسید؟(ص 22 و 23)

- ایران بر شناسایی،معرفی و تنبیه متجاوز و پرداخت غرامت تأکید داشت که این شرایط مورد قبول صدام و سازمانهای بین المللی نبود.

- هیچ پیشنهاد صلح واقعی ای ارئه نشده بود و تنها آتش بس از جانب افراد و سازمانهای مختلف توصیه میشد.

- مرزهای ایران امنیت لازم را نداشت و نقاطی از شلمچه ، طلائیه ،مرز فکه تا قصر شیرین و شهرهای سومار، نفت شهر و مهران عملأ در اشغال دشمن بود و امکان آزادسازی این نقاط از راه مذاکره بعید به نظر میرسید.

- تعداد نیرو های بعثی عراق و امکاناتشان نه تنها کم نشده بود ، بلکه افزایش یافته بود.هرچند آنها روحیه شان را از دست داده بودند اما مردم و دولت ایران نگران بودند که با پذیرش آتش بس،  دشمن تجدید سازمان کند و تهاجم دیگری را شروع نماید.

5- علت اصلی صدور قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل کدام عملیات جنگی بود؟چرا؟توضیح دهید.(ص24)

عملیات کربلای 5 در سال 1365در منطقه عمومی شلمچه که با تلفاتی سنگین برای عراق بعثی همراه بود، دنیای استکبار را به تلاش بیشتر برای پیدا کردن راه چاره وا داشت. آنان با شتاب قطعنامه های قبلی خود را که هیچ امتیازی به ملت مقاوم ایران نداده بود،اصلاح کردند و در تاریخ 28 تیرماه 1366 قطعنامه 598 را به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رساندند.

6- قطعنامه 598 در چه تاریخی تصویب شد و چه ویژگیهایی داشت؟چرا مسئولان کشور قطعنامه را نپذیرفتند؟(ص24)

در 28تیرماه1366این قطعنامه رابا ویژگی های زیر به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رساندند:

- آتش بس فوری بین دو کشور و بازگشت به مرزهای بین المللی

- تعیین نیروهای ناظر سازمان ملل برای نظارت بر عقب نشینی نیروهای دو کشور به مرزها و اجرای دقیق آتش بس

- آزادسازی اسرای دو کشور

- بررسی و تعیین متجاوز و اعلام رسمی

- شناسایی خسارتهای دو کشور و پرداخت آن به کشور مورد تجاوز قرارگرفته

در ابتدا با توجه به بی اعتمادی که نسبت به صدام و سازمانهای بین المللی وجود داشت ، ایران قطعنامه را نپذیرفت.زیرا مسئولان کشور معرفی متجاوز را شرط اصلی اجرای سایر بندها می دانستند.

7- در چه تاریخی و به چه دلایلی قطعنامه 598 توسط مقامات کشورمان پذیرفته شد؟(ص24)

در تاریخ 27تیرماه 1367طی نامه رسمی وزارت امور خارجه کشور ،قطعنامه با توجه به دلایل زیر پذیرفته شد:

 - تنبیه و گوشمالی صدام به اندازه کافی

- نظرات کارشناسی مسئولان کشور و صلاحدید امام خمینی به عنوان فرمانده کل قوا

- بهبود مفاد قطعنامه در مقایسه با قطعنامه های پیشنهاد قبلی

- تغییرات در شرایط محیطی نبرد(استفاده وسیع عراق از سلاح های شیمیایی و سکوت مجامع بین المللی،تحریم تسلیحاتی علیه ایران،ورود مستقیم آمریکا به جنگ وحمله به سکو های نفتی وساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران و...

- وضعیت اقتصادی کشور و فشار فراوان آن به مردم

- اهمیت بازسازی کشور و حفظ سرمایه های انسانی ،اقتصادی و نظامی میهن

8- تهاجم مجدد پس از پذیرش قطعنامه 598 در چه زمانی ،توسط چه کسانی، در کدام عملیات و در کدام منطقه از کشور رخ داد و چگونه پایان پذیرفت؟ ب- وقوع این عملیات جه عبرتی در پی داشت؟(ص25)

نیروهای (سازمان منافقین) که در دوران جنگ برای موفقیت صدام هر نوع خیانتی را علیه کشورایران انجام داده بودند، یک هفته پس از اعلام پذیرش قطعنامه توسط ایران(درتاریخ 3/5/1367 ) با حمایت کامل صدام تا نزدیکی های کرمانشاه پیش آمدند ؛ اما سلحشوران ارتش، سپاه و بسیج در منطقه عملیاتی مرصاد واقع در 35 کیلومتری غرب کرمانشاه آنها را تارو مار کردند و به سزای اعمال خیانت بارشان رساندند.   ب- تهاجم دشمن پس از پذیرش قطعنامه نشان داد که اگرما قدرت وتوان لازم برای دفاع ازکشورمان نداشته باشیم،نمی توانیم صرفاً با امید به قطعنامه های بین المللی به صلح برسیم.

9- دستاوردهای بین المللی هشت سال دفاع و پایداری کدامند؟نام ببرید.(ص26 و 27)

- تثبیت اقتدار جمهوری اسلامی ایران - تضمین استقلال کشور - تولد شیوه نوین دفاعی - بیداری اسلامی و ایجاد الگوی مبارزه با قدرتهای بزرگ  - اثبات حقانیت و مظلومیت ایران در جهان - اثبات کارآمدی دین اسلام- شکست اهداف زمانبندی شده رژیم اشغالگر سرزمین فلسطین در خاور میانه - مردود شدن بسیاری از سازمانهای مدعی حقوق بشر

درس چهارم : )یادمانهای دفاع مقدس ) سفربه سرزمین راهیان نور

1-  فرمانده شهید سپاه پاسداران خرمشهر محمد جهان آرا بود که 34 روز درمقابل دشمن ایستادگی کرد.شهر 578 روز در اشغال دشمن بود تا  درعملیات بیت المقدس آزاد شد.امام خمینی در این باره فرمودند:"خرمشهر را خدا آزادکرد".(ص32 کتاب،خرمشهر، خط 2 تا 5)

2-  شلمچه منطقه ای مرزی درغرب خرمشهرونزدیک ترین نقطه مرزی به شهر بصره عراق است عملیات های                            بیت المقدس؛رمضان؛کربلای4؛5؛8وبیت المقدس 7 در این منطقه انجام گرفته است.بزرگ مردانی چون                                           شهید حسین خرازی؛یدا...کلهر؛اسماعیل دقایقی و عبدا...میثمی  در عملیات کربلای 5 شلمچه به فیض رفیع شهادت نایل آمدتد.           (ص 33 کتاب ، شلمچه ، خط 1 تا خط 5)

3- اروندرود از به هم پیوستن دجله و فرات در عراق و اتصال کارون در خرمشهر تشکیل میشود.عملیات والفجر8 دراین محورانجام شدوطی آن شهرفاوعراق تصرف شد . مظلومانه ترین شهادتها شهادت غواصان در اروند بود.(ص34 کتاب، اروند، خط 3و4 و خط 9 وخطوط 13 تا 16)

4-       منطقه طلائیه در جنوب غربی دشت آزادگان و روبه روی جزایر مجنون قراردارد. سه راه شهادت به دلیل فرودآمدن بیش از 800هزار گلوله مختلف دشمن،نامگذاری شد. عملیات خیبر و بدر درطلائیه انجام شد.طلائیه شاهد شهادت مردان بزرگی چون محمدابراهیم همت وحمیدباکری است. (ص 35 کتاب، طلائیه ،خطوط 1 تا7 و خط 9)

5-  ص35 کتاب ، هویزه ،خط 1،2،4،5و6

6-  ص35 کتاب، دوکوهه ، خط 1و2

7-  ص37 کتاب، مهران،خط 1، 3 و4

8-  ص37 کتاب، گیلانغرب ، خط 1 و 5

9-    ص37 کتاب، بانه ، خطوط 3 تا 6

10-    ص37،تنگۀ چهارزبر، خط 2 و6 ص38 ،خط 1 تا 3

درس پنجم :    جنگ نرم

سوال1) درعصرحاضررای ونظرجمعی انسان هاکه ازآن باعنوان افکارعمومی یادمی شود،یک قدرت بزرگ ومهم است.به همین جهت گردانندگان ومدیران جوامع مختلف سعی می کنندتازمینه ای فراهم کنندکه مردم پذیرای آنان باشندوازعملکردآنهاحمایت به عمل آورند.(ص42 خط4تا6)

سوال2)درجنگ نرم کشوریاکشورهای مهاجم ازطرق مختلف سعی می کنندبه گونه ای برنامه ریزی کنندکه طرف مقابل آنهابا اختیار خود،کاری را انجام دهدکه مهاجمان درانتظارآن هستند.

درجنگ نرم کشوروجامعه ای که مورد تهاجم قرارمی گیرد،"جامعه هدف"نام داردومهم ترین ابزارتاثیرگذاری نیزرسانه های جمعی اند. .(ص43،خط4تا7 )

سوال3)جنگ نرم عبارت است ازهرگونه اقدام نرم،روانی وتبلیغات رسانه ای که جامعه هدف رانشانه گرفته وقصدداردبدون استفاده اززورواجباراهداف خودرامحقق کند.جنگ روانی،جنگ سفید،جنگ رسانه ای،براندازی نرم،انقلاب مخملی،انقلاب رنگی و... ازاشکال مختلف جنگ نرم هستند.(ص43،خط11 تا14)

 سوال4)شیوه عمده این تاثیرگذاری نیزبه این صورت است که ابتدا مواردی ازاخبارواطلاعات صحیح رامطرح می کنندتا زمینه جلب اعتمادمخاطبان فراهم گرددوآنگاه این اطلاعات صحیح رابه عنوان پوشش وچتری به کارمی گیرند تا دردل آن،چندموضوع خلاف واقع ونادرست راباتفسیرهای موردنظرخودبه عنوان کالاوخدمات فکری وفرهنگی به کام مخاطب بریزند.(ص44،خط 8 تا 11)

سوال5) 1-جنگ نرم درپی تغییرهویت وشخصیت جامعه هدف است    2-آرام وتدریجی است   3-جنگ نرم الگوسازاست   4-پایداروبادوام است        5-جنگ نرم پرتحرک وجاذبه داراست   6-جنگ نرم هیجان سازاست   7-جنگ نرم آسیب محوراست   8-جنگ نرم تردیدآفرین است. (ص45 و46 ؛ویژگیهای جنگ نرم،شماره های 1تا8 فقط عناوین)

سوال6)1-تغییرفرهنگ جامعه هدف درجهت تاثیرگذاری برافکارعمومی  2-ناکارآمدجلوه دادن نظام سیاسی کشورموردهدف وتخریب وسیاه نمایی ارکان آن نظام  3-ایجادترس ونگرانی نسبت به مسائل مختلف(نظامی،اقتصادی،سیاسی و...)  4-اختلاف افکنی درصفوف مردم وبرانگیختن اختلاف میان مقام های نظامی وسیاسی کشورموردنظر  5-ترویج روحیه یاس وناامیدی وبی توجه کردن نسل جوان نسبت به مسائل مهم کشور  6-تبلیغات سیاه به وسیله شایعه پراکنی،جوسازی و...   7-تقویت نارضایتی های ملت نسبت به نظام سیاسی کشورخود  8-تلاش برای بحرانی وحاد نشان دادن اوضاع کشورازراه ارائه اخبارنادرست ونیزتحلیل های نادرست واغراق آمیز.(ص47،اهداف جنگ نرم،شماره 1 تا 8)

سوال7) 1-شناخت دشمنان وروش های تبلیغاتی آنها   2-وحدت وانسجام حول محورقانون اساسی ورهبری نظام    3-اعتمادبه نفس وتقویت روحیه دفاع ازاعتقادات دینی   4-پایبندی به ارزش های اخلاقی (راههای مقابله با جنگ نرم،ص48،شماره 1تا4)

سوال8)دردنیای امروزقدرت های سلطه گربا استفاده ازابزارهای مختلف به دنبال تسلط برجهان هستند،وهرکشوری که درجهت منافع آنهاحرکت نکند،بامشکلاتی مواجه خواهدشد. (ص49 ، خط3تا5)

درس ششم : پدافند غیرعامل

1-    هر دفاعی با بهره گیری از سلاح و تجهیزات نظامی صورت می پذیرد ، دفاع عامل و هر نوع دفاعی که بدون استفاده از سلاح و تجهیزات نظامی انجام شود، دفاع یا پدافند غیر عامل نامیده میشود .(ص51 خط 3تا5)

 

2-    در جنگ هایی که نسل چهارم نام گرفته است ، توسعه فناوری های اطلاعات و ارتباطات الکترونیک ، جنگها را به سطح پیچیده تری از نبرد توسعه داده است .هدف اصلی از جنگ ها  جا به جایی حکومت هاست. در جنگ های دوران جدید تسلط فیزیکی اهمیت زیادی ندارد، بلکه طالبان قدرت به دنبال آن هستند تا حکومت ها را به نحوی تغییر دهند که منافع خودشان خودشان تامین شود.(ص51 خط 9و10 و13تا15)

 

 

 

 

     

3-    پدافند غیرعامل ما را با شیوه های دفاعی بدون استفاده از ابزار های نظامی آشنا میکند. در پدافند غیر عامل به حد اقل رساندن آسیب ها در سه حوزه تاسیسات، تجهیزات و نیروی انسانی مهم ترین هدف است.(ص52،خط2تا5)

 

 

 

 

     

4-    مصادیق پدافند غیرعامل در سنت رسول گرامی اسلام (ص) : اقدامات پیامبر در هجرت از مکه به مدینه

فرستادن مسلمانان به مدینه قبل از رفتن شخص پیامبر

خوابیدن حضرت امام علی (ع) به جای پیامبر برای فریب دادن دشمنان

بر خلاف جهت مدینه که در شمال مکه قرار دارد ، به سمت جنوب شهر مکه حرکت کردند.

از بیراهه و راه های صعب العبور خود را به مدینه رساندند.

پیامبر گرامی اسلام برای جلوگیری از جنگ بین مسلمین و کفار و ادامه ی رسالت خود در هدایت مردم ، از روش هایی استفاده کردند که امروز جزء اصول پدافند غیر عامل محسوب میشود.

 

5-    در آیه 60 از سوره انفال می فرمایند:(( هر چه در توان دارید آماده کنید، تا با آن خدا ودشمن خودتان را بترسانید.))

تفسیر این آیه :(پدافند غیرعامل در قرآن کریم)

-         در ((واعدوا لهم ما استطعتم من قوه )) هر نوع امکانات نظامی و غیر نظامی را شامل میشود.

-         افزایش توان روحی و معنوی نیروی انسانی یکی از مصادیق مهم ((قوه)) است.

-         در ((ترهبون به عدوا...)) به این موضوع اشاره میکند که از این امکانات و توانمندی ها در جهت ترساندن دشمنان استفاده کنید.

6-    یکی از مهم ترین عوامل بازدارندگی دشمن ، توان ایستادگی و مقاومت مردم یک کشور است.

 

7-    درباره پدافند غیر عامل چه کارهایی می توان انجام داد؟(ص 54)

موارد زیر از جمله اقداماتی است که در کشور ما  قابل اجرا هستند:

رعایت اصول و ضوابط پدافند غیر عامل از قبیل انتخاب مکان های ایمن ، پراکنده سازی ، مقاوم سازی و استحکامات،استتار ، اختفا، فریب دشمن و..            دو یا چند منظوره کردن تاسیسات ، شبکه های ارتباطی و...برای بهره گیری پدافندی از آنها. برای نمونه میتوان از خطوط قطار زیر زمینی(مترو)، در شرایط اضطراری به عنوان پناهگاه هم استفاده کرد.

 

/ 0 نظر / 152 بازدید