نکات املایی سوم راهنمایی

نکات املا :

1-      هنگام نوشتن املا ، به انتخاب قلم و کاغذ مناسب ، فاصله ی چشم با کاغذ ، درست نوشتن و شیوه ی صحیح به دست گرفتن قلم ، توجه شود .

2-      باید توجه داشته باشیم ، در نوشتن املا ، صدا و حروف پایانی کلمات به ویژه افعال را حذف نکنیم مانند نوشتن « آن ها رفتن » به جای « آن ها رفتند » .

3-      در املای کلمات مرکب ، نوشتن ر دو شکل ( جدا نویسی و سر هم نویسی ) درست است . مانند : خوش حال / خوشحال ، کتاب خانه / کتابخانه

4-      پس از تصحیح املا ، در نوشتن شکل صحیح غلط های املایی ، بهتر است آن ها را در جمله به کار ببریم .

5-      هر گاه واژه هایی به کاماتی هم چون عیسی ... افزوده شوند ، شکل املایی این گونه کلمه ها با الف نوشته می شود ؛ مانند عیسای مسیح

6-      در نوشتن واژه های عربی مانند انشاء ، املاء ، اجراء و ... بهتر است همزه ی پایانی حذف و به شکل انشا ، املا و اجرا نوشته شود .

7-      تلفّظ برخی از حروف پر کاربرد با شکل نوشتاری آن ها متفاوت است . ناگزیر باید تصویر املای صحیح این کلمات را به ذهن بسپاریم ؛ مانند : بالاخره ، بالعکس ،بالفعل و بالاجبار .

8-      برخی از غلط های املایی و شکل درست آن ها را در نمودار زیر می بینیم :

نادرست

درست

ازدهام

ازدحام

وهله

وحله

ترجیه

ترجیح

موجّح

موجّه

راجبِ / راجِ به

راجع به

سپاس گذار

سپاس گزار

 

9-      تشخیص شکل املایی درست « کلمات هم آوا » به کمک معنا و کاربرد آن ها در جمله ، امکان پذیر است . به معنا و املای صحیح واژه های زیر توجه کنید :

امل : آرزو

عمل : کار

عمارت : آباد کردن

امارت : فرمانروایی

منصوب : گمارده شده

منسوب : نسبت داده شده

مسطور : نوشته شده

مستور : پوشیده شده

سفیر : فرستاده

صفیر : صدا و صوت

 

10-   « گذار » در کلماتی مانند بنیان گذاری ، قانون گذاری و قیمت گذاری به معنای قرار دادن ، وضع کردن و تعیین کردن است . امّا « گزار » در کلماتی مانند نمازگزار ، خدمت گزار و سپاس گزار به معنای به جا آوردن و ادا کردن است . هنگام نوشتن املای درست این کلمات باید توجّه داشته باشیم .


منبع :http://farsi-3r.blogfa.com
/ 9 نظر / 26 بازدید
دختر با وقار

سلام انصافا وبلاگ خوبی داری اینو جدی میگم دلم میخواد هر روز بهت سر بزنم به شرطی که هر روز پست جدید و جالب بدی برای اینکه آدرست داشته باشم بیا هم یه سری به سایت من بزن هم آدرس وبلاگتو تو سایت من ثبت کن منتظر

سامانه پرسش پاسخ سایت همسران جوان

سامانه پرسش پاسخ پایگاه همسران جوان افتتاح شد . شما عزیزان میتوانید با استفاده از این سامانه سوالاتی که در زمینه ، مشکلات جنسی و زناشوئی ، دانستنی های جنسی ، مشاور ازدواج ، مسائل بارداری ، تنظیم خانواده ، در این سامانه ارسال و کمتر از 24 ساعت پاسخ خود را به صورت کد رهیگری دریافت کنید. و همچنین از مزایای این سامانه : پیگیری درخواست با دادن کد رهگیری ارسال ایمیل در همه مراحل سوال و جواب جستجو در سوال و جواب ها نمایش کد امنیتی در هنگام ارسال ارسال قابلیت پیوسط فایل ها در هنگام ارسال سوال برای ورود به ادرس زیر مراجعه کنید. http://bnjhost.ir/soal

پریسا

هر چند باری که بهم سر بزنی منم هم میام سر میزنم. بدو بدو بدو که منتظرتم

پریسا

اینقدر ذوق کردم که اومدی بهم سرزدی که نگو. بدو بیا که مطلب جدید گذاشتم.منتظرتم

پریسا

اینقدر ذوق کردم که اومدی بهم سرزدی که نگو. بدو بیا که مطلب جدید گذاشتم.منتظرتم

پریسا

بازم منم که ازت بی خبرم . بدو بدو بدو بیا

پریسا

بدو که آپدیت کردم هوارتا. یادت نره بیای[قلب]

Mehdi

سلام,وبلاگ قشنگی داری خوشم اومد. اگه به بازی علاقه داری به من هم سر بزن

پریسا

بازم سلام,خواهش میکنم شما بیاید منم هم سر می زنم به تون. راستی وبلاگت هم خیلی قشنگه