درس نیوز
جواب فعالیت ها،جواب تمرین ها،نمونه سوال،شرح آزمایش ،بازی و نرم افزار و امکانات دیگر ...
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین رستمانی - ۱۳٩٢/۱/۱٧

 

1- انگیزه: مانند کسى باشید که دوست دارد انگلیسی بیاموزد.

2- دیکشنری: یک دیکشنری انگلیسی خوب تهیه کنید.

3- اشتباه ممنوع: از اشتباهات پرهیز کنید.

4- تلفظ: تلفظ اصوات انگلیسی و علائم فونتیک را یاد بگیرید.

5- ورودی: با خواندن و شنیدن مکرر جملات، انگلیسی را در ذهنتان ماندگار کنید.

انگیزه برای فراگیری زبان انگلیسی

چه چیزی برای فراگیری صحیح زبان لازم است؟شما باید کمی زندگی‌تان را تغییر دهید. مثلا با خودتان انگلیسی حرف بزنید و یا بعدازظهرتان را به مطالعه دیکشنری و یا دفتر لغت‌تان اختصاص دهید. برای انجام این کارها، آنهم به طور منظم، باید از انجام این کارها لذت ببرید. اگر شما مانند بیشتر زبان‌آموزهای دیگر هستید و دوست ندارید این کارها را انجام دهید، پس باید روی انگیزه‌تان کار کنید.

افزایش انگیزه برای آموختن زبان:ما در اینجا به شما تکنیک‌های روانشناسانه‌ای را آموزش می‌دهیم تا از فراگیری زبان لذت برده و انگیزه‌تان را ارتقاء دهید و درنهایت تغییر بزرگی را در وضعیت زبان خود ایجاد کنید.

تهیه یک دیکشنری خوب

 

چرا شمـا به یک دیکشنری خوب نیاز دارید؟ یک دیکشنری خوب مهمترین چیزى است که براى فراگیرى زبان انگلیسی مورد نیاز است. زبان‌آموزان موفق همیشه و بـه طور مرتب از دیکشنری‌هایشان استفاده مى‌کنند و بدین ترتیب یاد مى‌گیرند که چگونه از لغات تازه استفاده کنند.

یک دیکشنری خوب چه ویژگى‌هایى دارد؟یک دیکشنری خوب باید:

1- «انگلیسی به انگلیسی» باشد.

2- تلفظ هر کلمه را با علائم فونتیک نشان دهد.

3- براى هر لغت یک یا چند جمله نمونه ذکر کند.

چطور از دیکشنری استفاده کنیم؟در این قسمت نحوه استفاده مؤثر از دیکشنری را خواهید آموخت.

مجموعه بهترین دیکشنریهای جهان

این مجموعه شامل بهترین و کامل‌ترین دیکشنری‌های جهان، یعنی لانگمن، کمبریج و آکسفورد و نیز بابیلون می‌باشد که دارای امکانـات بی‌نظیری از جمله تلفظ بـه دو لهجه آمریکایی و بریتانیایی (بـا صدای انسان) و نیز امکان ضبط صدای کاربر و مقایسه آن با تلفظ اصلی می‌باشد. از دیگر امکانات مجموعه حاضر آموزش گرامر و لغت به صورت تست و آزمون می‌باشد.

 

از اشتباهات پرهیز کنید

با نوشتن یا صحبت کردن ممکن است به انگلیسیتان لطمه بزنید. گرامر، دایره لغات و تلفظ شما ممکن است با تمرین کردن بدتر شود. وقتی به انگلیسی چیزی می‌نویسید و یا صحبت می‌کنید، ممکن است جایی دچار اشتباه شوید و بدین ترتیب خودتان به خودتان آموزش غلط می‌دهید و وقتی که به غلط چیزی یاد گرفتید به سختی می‌توانید آن را برطرف کنید. راه حل آن ساده است: از اشتباهات پرهیز کنید! سعی کنید فقط جملات صحیح انگلیسی را در گفته‌ها و نوشته‌های خود به کار ببرید.

 

چگونه از اشتباهات پرهیز کنیم؟

  • قبل از اینکه شروع به مکالمه و صحبت کردن کنید باید تلفظ صحیح تمام اصوات انگلیسی و کلمات اصلی را بیاموزید.

  • قبل از نوشتن یا صحبت کردن لازم است جملات زیادی را بخوانید و بشنوید.

  • سعی کنید با دقت و آهسته بنویسید و صحبت کنید و از زبان ساده استفاده کنید.

 

چرا فراگیری تلفظ کلمات برای زبان‌آموزان الزامیست؟ زیرا اولین و مهمترین چیزی است که افراد برای قضاوت در مورد مهارت شما در زبان انگلیسی به آن توجه می‌کنند. شما باید آن را به خوبی فرا بگیرید، حتی اگر گمان می‌کنید که خیلی خوب می‌توانید به انگلیسی صحبت کنید.

چگونه تلفظ انگلیسی را فرا بگیریم؟ شما باید:

1- تلفظ همه اصوات انگلیسی را به درستی فرا بگیرید. اصوات انگلیسی و علائم فونتیک بین‌المللی (IPA) در یک جدول نشان داده شده‌اند. شما می‌توانید به نمونه‌های ضبط شده‌ی همه‌ی اصوات انگلیسی گوش دهید.

2- علائم فونتیک را یاد بگیرید. علائم فونتیک سیستمی برای نوشتن تلفظ کلمات انگلیسی است. این علائم اغلب بصورت IPA نوشته می‌شوند.

3- تلفظ هر کلمه‌ای را که به کار می‌برید یاد بگیرید. در دیکشنری‌های خوب علائم فونتیک برای تمامی کلمات آورده شده است.

 آموزش ؛ راههای یادگیری ؛ درک و آموزش سریع لغات در ادامه مطلب ...

نظر یادت نره ها ... !


ورودی - وارد کردن انگلیسی در ذهن

ورودی چیست و چرا به آن نیاز داریم؟ به طور خلاصه می‌توان گفت ورودی یعنی «جملات انگلیسی که شما آنها را می‌خوانید یا می‌شنوید». هنگامیکه شما چند جمله انگلیسی می‌خوانید یا می‌شنوید، بخش‌هایی از آن جملات در ذهن شما باقی می‌مانند که این به شما اجازه می‌دهد که خودتان هنگام صحبت کردن یا نوشتن جملات مشابهی بسازید.

شما نباید انگلیسی را بر پایه قواعد گرامری بیاموزید چونکه بخاطر سپردن قواعد گرامری مشکل است و ساختن جملات با استفاده از آنها به کندی صورت می‌گیرد.

چرا باید ورودی شما جالب و جذاب باشد؟ زیرا لذت بردن از آموختن کلید پیشرفت شما است.

شما می‌توانید از روش‌های گوناگونی به کسب ورودی انگلیسی بپردازید:

  • خواندن متون انگلیسی برای شما یک ورودی آسان محسوب می‌شود (آسان‌تر از شنیدن). هنگام مطالعه به لغات، عبارات و ساختارهای گرامری جدید خوب دقت کنید.

چطور با خواندن، انگلیسی خود را تقویت کنیم؟

  • تماشای فیلم‌های زبان اصلی به شما کمک می‌کند تا هم مهارت خود را در مکالمه انگلیسی افزایش بدهید و هم لغات غیر رسمی (محاوره‌ای) را فرا بگیرید.

علاوه بر اینها، یک دیکشنری خوب به شما ورودی بسیار خوبی در غالب جملات نمونه ارائه می‌دهد. با خواندن این جملات شما می‌آموزید که چگونه از یک لغت استفاده کنید.

 

روشهای فراگیری لغات

به خاطر سپردن لغتهای یک زبان خارجی می تواند یکی از بخشهای خسته کننده در فراگیری زبان باشد. خوشبختانه روشهای مختلفی برای سرعت بخشیدن و نیز لذت بخش کردن آن وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

 

کارتهای نمایش (Flash cards)

استفاده از کارتهای نمایش سریعترین روش برای مرور لغاتی است که نیاز به تکرار دارند. این روش بسیار مؤثر و در عین حال کم هزینه است.

روش کار بدین صورت است که یک دسته کارت مقوایی، در اندازه‌ای که در جیب جا شوند، تهیه می‌کنید، در یک روی آن لغت انگلیسی را می‌نویسید و در سمت دیگر کارت معنی آن را به فارسی وارد می‌کنید. همانطور که کارتها را مرور می‌کنید، لغتها را به دو دسته تقسیم می‌کنید: آنهایی که معنی آن را فوراً به خاطر می‌آورید و آنهایی که به راحتی نمی‌توانید معنی آن را به خاطر آورید. به مرور لغتهایی که هنوز به آنها تسلط پیدا نکرده‌اید آنقدر ادامه می‌دهید تا اینکه مطمئن شوید آنها را بخوبی یاد گرفته‌اید.

دفتر لغت

سعی کنید حتماً یک دفتر لغت مناسب تهیه کنید و هر موقع که به لغت جدیدی برخوردید آن را در دفترتان یادداشت کنید. فقط به نوشتن لغت و معنی آن اکتفا نکنید. بعضی از مواردی که می‌توانید در دفترتان ثبت کنید عبارتند از: توضیح انگلیسی معنی لغت، مترادف ها، متضادها، تصاویر، جملات نمونه (به انگلیسی)، علائم فونتیک، نوع کلمه (اسم، فعل و ...)، نکات گرامری (قابل شمارش، غیرقابل شمارش و ...)، کلمات هم خانواده و ....

کارهای جالبتری هم می توانید انجام دهید: مثلاً می‌توانید خودتان با لغت جدید یک جمله بسازید و یادداشت کنید. و یا صفحاتی را به موضوعات خاصی اختصاص دهید؛ مثلاً حیوانات، رنگها و شکلها، پول، مسافرت، غذاها و میوه ها و ....

 

تصویر سازی ذهنی

در این روش شما یک لغت انگلیسی را با یک لغت فارسی که تلفظ یا املای مشابهی دارد، به نحوی مرتبط می کنید که الزاماً از لحاظ معنایی با هم ارتباطی ندارند. بعنوان مثال اگر شما برای اولین بار به لغت tongue (تانگ: به معنی زبان) برخوردید، متوجه می‌شوید که تلفظ آن شبیه تانک در فارسی است. بنابراین می‌توانید در ذهنتان مجسم کنید که بجای زبان، یک تانک از دهان کسی در حال خارج شدن است!

مثال دوم: فرض کنید شما به لغت در valorous به معنی شجاع بر می‌خورید. در این حال می‌توانید در ذهن خود چنین مجسم کنید که در کنار دریا ایستاده‌اید و مشغول تماشای وال‌ها هستید. والها یکی یکی به سطح آب می‌آیند ولی به محض اینکه شما را می‌بینند می‌ترسند و فرار می‌کنند، تا اینکه یک وال روس (یک وال از کشور روسیه) به سطح آب می‌آید و بجای اینکه از شما فرار کند، به سمت شما می‌آید. شما با خود می‌گویید: وال روس، شجاع است! (مثال دوم از rezalotfian.blogfa.com)

این تکنیک به شما کمک می‌کند تا هر چه بهتر معانی لغات را بخاطر بسپارید. همچنین گفته می‌شود که هر‌چقدر تصویر ساخته شده عجیب‌تر باشد، به خاطر آوردن آن هم آسانتر خواهد بود.

 

تکرار، تکرار و تکرار!

مطالعات نشان می‌دهند که احتمال فراگیری لغاتی که بیش از 8 بار به هنگام مطالعه متنهای مختلف دیده می‌شوند، بسیار بیشتر از لغاتی است که کمتر تکرار شده‌اند. همچنین زبان‌شناسان به اتفاق معتقدند که تکرار لغات با صدای بلند به از بر کردن آنها کمک زیادی می‌کند. بنابراین گاهی همین تکرار کردن ساده حافظه شما را برای بخاطر سپردن لغات دشوار یاری می‌کند. در ضمن توصیه می‌شود که جمله کاملی را که لغت مورد نظر را در خود دارد، از بر کنید و یا چند بار با صدای بلند تکرار نمایید.

جعبه لایتنر

جعبه لایتنر (همان جی 5) روش بسیار موثری برای حفظ کردن لغات است که در آن به کمک یک سری کارتهای نمایش و تکرار آنها به یادگیری لغات می پردازید. در این روش لغاتی که یاد گرفتن آنها دشوار است با تکرار زیاد به حافظه بلند مدت شما منتقل می شوند. توضیحات بیشتر...

 

مطالعه آزاد

شما می‌توانید دایره لغات خود را با مطالعه آزاد افزایش دهید، اگر چه بسیاری از زبان‌شناسان ادعا می‌کنند که در ابتدا باید بین 3000 تا 5000 لغت و هم خانواده‌های آنها را فرا بگیریم تا این توانایی را پیدا کنیم که معنی دقیق لغات را با توجه به متن آن پیدا کنیم. پس تا آنجا که می‌توانید وقت آزاد خود را برای مطالعه متن‌های انگلیسی (داستانهای کوتاه، اخبار و مقالات و ...) اختصاص دهید. وقتی به لغت جدیدی بر می‌خورید، ابتدا سعی کنید معنی آن را از روی بقیه متن حدس بزنید و سپس با مراجعه به دیکشنری معنی دقیق آن را پیدا کنید.

طبقه‌بندی لغات

با طبقه‌بندی کردن لغات، بخاطر سپردن آنها راحت‌تر می‌شود. به مثال زیر توجه کنید:

VEGETABLES

Celery کرفس

Cauliflower گل کلم

Pea نخود

Onion پیاز

Carrot هویج

FRUIT

Pear گلابی

Peach هلو

Apple سیب

Cherry گیلاس

Melon خربزه

شما همچنین می‌توانید لغاتی را که از لحاظ دستوری، ریشه‌ای، معنایی و ... با هم مرتبط هستند، یکجا یاد بگیرید:

child بچه, childhood بچگی, childish بچگانه, childless بی‌بچه (بی‌اولاد)

و سخن آخر اینکه هیچ کدام از روشهای فراگیری لغات کامل نیستند و هر کدام نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارند. بهترین راه این است که همه این روشها را با هم تلفیق کنید.

 

آموزش تصویری اصطلاحات انگلیسی

 

 
 
 

 

1. Horse of a different color

2. Take it on the lamb

3. Cat got your tongue

4. Get in someone's hair

5. Jump down someone's throat

6. Shoot off one's mouth

7. Pull someone's leg

8. Get off someone's back

9. People who live in glass houses shouldn't throw stones

10. Fishy

11. Go to the dogs

12. All thumbs

13. Not to have a leg to stand on

14. Shake a Leg

15. Stick Out One's Neck

16. Holy cow!

17. Give Somebody a Cold Shoulder

18. Get the Axe

19. Have a Bone to Pick with Someone

20. When pigs can fly

21. Once in a blue moon

22. Be in the same boat

23. Don't count your chickens

24. Drive somebody up the wall

25. Keep something under your hat

26. Rain cats and dogs

27. Under the weather

28. Cross your fingers

29. Keep an eye open on something

30. Let the cat out of the bag

31. Lose one's head

32. Jump out of the frying pan and into the fire

33. A piece of cake

34. A slap in the face

35. Feel like (doing something)

 

 
حسین رستمانی
سلام ؛ حسین رستمانی هستم مدیر و نویسنده این وبلاگ . امیدوارم مطالب مورد استفاده تان قرار گرفته باشد و ما را با نظرات خود دلگرم کنید.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
نظرسنجی‌ها و کدهای اضافی :