درس نیوز
جواب فعالیت ها،جواب تمرین ها،نمونه سوال،شرح آزمایش ،بازی و نرم افزار و امکانات دیگر ...
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین رستمانی - ۱۳٩۱/۱۱/۱٩

 

 

همانگونه   که به شکل قراردادی جهت جریان الکتریکی را در جهت شارش بار الکتریکی مثبت   فرض می کنیم می توانیم  بار مثبت را نیز متحرک فرض کرده و القای بار   الکتریکی در الکتروسکوپ و همچنین تخلیه ی بار از الکتروسکوپ را به صورتی که   در انیمیشن زیر نشان داده شده در نظر بگیریم .

توجه:درشکل زیر هنگامی که شخص درپایان، انگشت خودراباکلاهک الکتروسکوپ تماس می دهدالکترونها از دست به الکتروسکوپ واردمی شوند والکتروسکوپ خنثی می شود نه اینکه بارهای مثبت از کلاهک وارد دست فرد شوند

تصویر 1

برای ذخیره تصاویر، روی آنها کلیک کنید و یا با راست کلیک و انتخاب گزینه Save Images as... ویا Save Picture as...‌تصویر ر اذخیره نمایید.

اما   می دانیم جهت واقعی جریان جهت شارش بار منفی ( الکترونها) است و درون فلز   الکترونهای آزاد می توانند جابجا شوند و کاتیونهای  فلزی با بار مثبت خود   ساکنند .بنابر این آنچه که در واقع هنگام القای بار الکتریکی و تخلیه ی   بار الکتریکی در الکتروسکوپ روی می دهد به صورتی است که در انیمیشن زیر می   بینید.

تصویر 2

برای مشاهده بقیه انیمیشن ها به ادامه مطلب مراجعه کنید...


 

 

 

برای ذخیره تصاویر، روی آنها  کلیک کنید و یا با راست کلیک و انتخاب گزینه Save Images as... ویا Save  Picture as...‌تصویر ر اذخیره نمایید.

 

 

برای ذخیره تصاویر، روی آنها  کلیک کنید و یا با راست کلیک و انتخاب گزینه Save Images as... ویا Save  Picture as...‌تصویر ر اذخیره نمایید.

منبع : olooms.ir 

حسین رستمانی
سلام ؛ حسین رستمانی هستم مدیر و نویسنده این وبلاگ . امیدوارم مطالب مورد استفاده تان قرار گرفته باشد و ما را با نظرات خود دلگرم کنید.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
نظرسنجی‌ها و کدهای اضافی :